20 Kasım 2013 Çarşamba

Vücut Yağ Oranı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Vücut Yağ Oranı

- Vücut yağ oranı nedir?
- İdeal vücut yağ oranı kaçtır?
- Bu Oranlar Neye Benziyor?
- Vücut Yağ Oranı Nasıl Ölçülür?

Vücut Yağ Oranı Nedir?


Basitçe açıklamak gerekirse; vücut yağı oranı, vücudunuzdaki toplam yağ miktarının vücudunuzdaki diğer her şeyle (organlar, kaslar, kemikler, tendonlar, su, vb.) kıyaslanmasıdır.

Erkeklerle kadınlar farklı oranlarda yağa sahiptir.

Süper sıkı vücutlu bir erkek en az %3-4, kadın ise %8-9 yağa sahip olabilir. Erkek atletler %10'luk yağ oranıyla çok güzel bir vücuda sahip olurken aynı güzellikteki bir bayanda bu oran %18-20'lere çıkmaktadır.

İdeal Vücut Yağ Oranı Kaçtır?


Genel olarak kabul edilen erkek ve kadındaki yağ oranlarının tablosu:

                                Kadın       Erkek
Gerekli Yağlar          %10-12      %2-4
Atletler                     %14-20     %6-13
Fit                            %21-24     %14-17
Kabul Edilebilir           %25-31     %18-25
Obez                         %32+        %26+

Gerekli yağlar, hayatta kalmak için gerekli olan en az yağ miktarıdır. Bu miktarın altına düşüldüğü zaman organların iflas etmesi söz konusudur, o yüzden bu seviyeye yaklaşmak dahi zararlıdır. Bu yüzden yarışmalara katılan vücut geliştirmeciler sadece yarışma dönemlerinde vücutlarındaki yağ miktarını bu seviyeye düşürürler, geri kalan zamanlarda daha sağlıklı olmak için yağ oranlarını yükseltirler.

Eğer (erkekler) parçalı ve (kadınlar) sıkı görünmek istiyorsanız, vücut yağ oranınızı "atletler" bölümüne indirmeniz gerekmektedir.

Hedeflerinizi belirleyin


- Eğer Blade 3 filmindeki Ryan Reynolds ya da Jessica Beil gibi olmak istiyorsanız, iyi şanslar! Yağ oranınız erkekler için %6-8, kadınlar için %13-15 olmalı.
Not: Bu yüzdelere ulaşmak bayağı bir çaba sarf etmeniz gerekeceği için buna değmeyebilir.

- Eğer gıptayla bakılan baklavalara sahip olmak istiyorsanız, (erkekler) yağ oranınızı %8-11 aralığına, kadınlar ise %15-17 aralığına düşürmeniz gerekmektedir.

- Eğer sporcuysanız ve ideal atletik performansa ulaşmak istiyorsanız, hedefiniz erkekler için %15 kadınlar için %20 olmalıdır.

- Eğer sadece hoş bir görünüm olsun ve iyi hissedeyim diyorsanız, erkekler için %18 den düşük, kadınlar için %20-23 arası idealdir.

- Kadınlar için! Eğer doğurganlık ve regl konusunda endişeleniyorsanız, %15'in altına düşmemenizde fayda var. Bunu doğrulayacak ya da çürütecek herhangi bir araştırma bulamadım ama okuduğum çoğu yerde yazıyor. O yüzden dikkatli olmanızda fayda var.

Bu Oranlar Neye Benziyor?


Erkekler:


Kadınlar:

Vücut Yağ Oranı Nasıl Ölçülür?


1. Bakarak - Bu method eğitimli bir göz gerektirmesi ve kesin sonuç vermemesine rağmen benim en sevdiğim method. Vücut Yağ Oranları belli olan resimlerle kendi vücudunuzu kıyaslayarak yaklaşık olarak bilgi edinebilirsiniz.

2. Vücut Yağ Kaliperi - Vücudunuzdaki yağı kaslarınızdan tutarak çekin ardından kaliperle sıkıştırarak yazan değeri okuyun. %3'lük bir hata payı olabilir.

 3. Hesaplama Uygulamaları - US Navy ya da YMCA ölçümlerini kullanarak, vücut yağ oranınızı bulabilirsiniz.

4. Vücut Yağ Oranı Tartısı - Vücudunuza elektrik akımı göndererek yapılan bu ölçüm çok da doğru çıkmayabilir. Çünkü o anda taşıdığınız su miktarı çıkacak sayıyı değiştirebilmektedir.

Not: Vücut Yağ Oranınızı ölçecekseniz, her seferinde aynı şartlarda ölçmelisiniz. Örneğin, her seferinde sabah kalkınca ve boş mideyle ölçün. Böylelikle, doğru yüzdeyi bulamasanız bile hata payı en aza inecektir.

5 yorum :

 1. %7 yağ oranı olup.karın kası hiç olmayan insanlar olabilir.yani bu %7 gerekli şart ancak yeterli şart değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 55 kilo olan spor yapmayan zayıf bir insanın yaģ orani düşüktür ve karın kası olmayabilir lakin bu sporu yapan 75 kilo kas kütlesine sahip 80 kilo bir insanda baklavaları say say bitmez

   Sil
  2. ben spora baslayali 1bucuk ay oldu boyum 1.86 kilom 80 yag oranim baslarken %10.4 tu su suda %7.9 baklavalar hala gozukmuyor antrenmanda karin calisma 2 hareketle sinirli cikmasi icin ne yapmam lazim ?

   Sil
 2. 2013 te yaptığım yorum bakıyorumda gerçekten çok bilinçsizmiş.şu an %18 yağ oranım var.lakin adonis kasım ve 2tane baklava kendini belli ediyor.sanırım istediğim fit ve baklavalı görünüme kavuşmak için %13 yağ oranına inmem yetecek.demem o ki kendinizi robot gibi değerler koyup programlamayın.bu işler çokta zor işler değil aslında..

  YanıtlaSil
 3. 1 aydır antrenman yapıyorum yağ oranım %10 hala baklava gözükmüyor

  YanıtlaSil

 

E-Posta Aboneliği

Bize Ulaşın

dogalvucutgelistirme@gmail.com

Ekibimiz

YUKARI